kwartalnik rzut

CFP Prawo
Wnoszę o zmianę programu nauczania w zakresie wiedzy o prawie i procesie inwestycyjnym (również w kontekście historycznym). Prawo to klucz do wpływu na kształt przestrzeni. Środowisko polskich architektów i urbanistów wciąż siłuje się z zamkiem.
Hallstatt, Chiny, fot. Hanno Böck
W 2011r. do mieszkańców położonego w austriackich Alpach Hallstatt dotarła wiadomość, że w Chinach budowana jest dokładna replika ich miejscowości.
Pod koniec 2019 r. w Lublinie zorganizowano ogólnopolski konkurs na projekt architektoniczny i ekspozycyjny dla Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Zapachniało dawno nieotwieraną szafą, którą ktoś na strychu uchylił z charakterystycznym skrzypnięciem drzwi. Co z niej wypadnie, a co nie?
Choć to nie o niej mówi się jako o architektonicznej Nagrodzie Nobla, przyznawaną w trzyletnich cyklach Aga Khan Award for Architecture krytyka architektoniczna uznaje dziś za wyróżnienie ważne i prestiżowe, choć otrzymują je jedynie obiekty powstające w miejscach stale zamieszkiwanych przez społeczności muzułmańskie i na ich potrzeby.
Co tak właściwie oznacza zamieszczone w Kodeksie Etyki Zawodowej Architektów sformułowanie: „Architekci nie krytykują złośliwie lub nieuczciwie, ani nie dyskredytują w ten sposób pracy innych architektów”?

Jesteśmy prekariuszami

Rozmowa z Peggy Deamer i Aaronem Cayerem

Dyskurs produkujący obrazy tworzącego samotnie geniusza, obdarzonego talentem i kreatywnością, prowadzi do racjonalizowania długich, niepłatnych nadgodzin jako niematerialnej ofiary, którą składamy na rzecz społeczeństwa.
„Idea Disneylandów jest prosta. Będzie to miejsce dla ludzi szukających szczęścia i wiedzy” - „The Disneyland Story” – tak w 1955 roku biuro projektowe WED (Walter Elias Disney) Enterprises opisywało inwestycję, której realizacja wpływa na przestrzenie naszych miast do dziś.
Szacuje się, że nawet 800 tys. Polaków jest uzależnionych od alkoholu, picie 2–2,5 mln osób można określić jako szkodliwe i nadmierne, a średnia ilość spożywanego przez Polaków alkoholu wzrasta. Czemu służą „programy trzeźwości” i jak polityka samorządowa wpływa na charakter śródmiejskich ulic?
Year of Ox - 1993

Kulturotwórcza rola technologii

rozmowa z Benem Van Berkelem

Gdzieś w głębi zawsze przemawiała do nas wizja pracy architekta raczej jako ogniwa w procesie niż postaci centralnie nim zarządzającej w hierarchicznym sensie. Zawsze chciałem być architektem, którego rolą jest łączenie ludzi.