kwartalnik rzut

RZUT +36 Wnętrza – Call for papers

organizator: Rzut i Studio Iskry

Współczesny człowiek spędza życie głównie wewnątrz budynków, w przestrzeniach ograniczonych ścianami. Stanowią one integralną część struktur, w których się znajdują i powinny być rozpatrywane zawsze w szerszym kontekście. Niestety, rola architekta wnętrz jest często przypisana jedynie konkretnym przestrzeniom, bez uwzględniania holistycznego podejścia do architektury. Ich projektant często jest włączany na bardzo późnym etapie, przez co ma wpływ tylko na zastaną przestrzeń, która z tego powodu nie może być częścią zintegrowanej koncepcji. Rola pomieszczeń w naszym życiu jest ogromna, a jednak ciągle sprowadzamy je do wyboru ładnych mebli i odpowiedniego odcienia beżu. W kolejnym numerze RZUT-u wraz ze studiem Iskry chcemy zastanowić się nad tym, czym właściwie jest architektura wnętrz i jaki są jej relacje z architekturą kubaturową.

Czy między tymi branżami możliwe są dialog i współpraca? Czy to jak wyglądają nasze pomieszczenia to styl życia? Kiedy myślimy o wnętrzu idealnym nie wyobrażamy sobie konkretnych mebli. Raczej jest to scena rodzajowa, ważne są emocje. To dlatego tak często na portalach społecznościowych, nabieramy się na scenografię życia codziennego, którą przedstawiają wystylizowane obrazy. Jeśli architektura wnętrz to styl życia to kim jest projektant?
Czy to on tworzy naszą codzienność, czy nasz styl życia powinien kształtować projekt? Gdzie w kształtowaniu przestrzeni kończy się rola architekta wnętrz, a zaczyna się rola użytkownika? Czy projektant to tylko projektant, a może także edukator, mediator w rodzinnych sporach? Z jednej strony mamy bardzo prywatny kontakt z inwestorem, z drugiej internetowe projekty na skalę przemysłową. Rynek potrzebuje obu. Czy projektant może być efektywny tylko jako doradca? Czy może powinno się tworzyć wyłącznie dzieło kompletne?Wnętrzami zajmują się zarówno architekci, architekci wnętrz i dekoratorzy. Czym różnią się ich role i kompetencje? Czy klienci potrafią rozróżnić te osoby? Pora uporządkować tę sytuację. Wśród projektantów wnętrz jest silna presja na stworzenie stowarzyszenia, które reprezentowało by tę grupę zawodową. Niedawno powstałe Stowarzyszenie Architektów Wnętrz nie spełnia do końca tych oczekiwań (wyklucza osoby bez studiów, z małymi firmami), dlatego powstaje kilka innych organizacji. Wnętrzarze to grupa projektantów, która ma bardzo dużą determinację do wyjścia z cienia i samorozwoju. Pojawia się wiele szkoleń, spotkań, otwartych rozmów, grup wsparcia. To jak mieszkamy i w jakich przestrzeniach przebywamy na co dzień, ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Pozawzrokowe zmysły są bardzo często pomijane przy rozmawianiu o wnętrzach. Jednak zapach, dźwięk, dotyk poszczególnych materiałów mają znaczenie, tak jak ich wygląd. Jak zatem połączyć poszukiwania genius loci z wiedzą techniczną? Czy w architekturze wnętrz jest miejsce na teoretyczne rozważania o tym, czym jest nasza praca? Jak wygląda zaplecze pracy projektanta?Raczkująca w Polsce potrzeba indywidualności jest zdominowana przez potrzebę przynależności oraz podkreślenia statusu społecznego. Inwestorzy proszą o styl glamour, japandi, skandynawski, itp. Dlaczego tak bardzo potrzebujemy utożsamiać się z wybraną estetyką? Czy dobre wnętrze jest synonimem luksusu? Ile ono kosztuje? Koszty realizacji projekt,u jakiego oczekują inwestorzy często wielokrotnie przekraczają ich budżet. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?
Czy Pinterest to plaga naszych czasów? Inwestorzy chcą, aby każdy pokój był skopiowany z innego zdjęcia z internetu. A może to projektanci są za bardzo nastawieni na SPÓJNOŚĆ jako najwyższą wartość tworzonych przestrzeni?

CALL FOR PAPERS

Informacje dla autorów abstraktów znajdują się w zakładce PUBLIKUJ W KWARTALNIKU
https://www.kwartalnikrzut.pl/wspolpraca/

CALL FOR IMAGES

Jesteśmy również zainteresowani badaniami wizualnymi — analizami rzutów, sytuacji przestrzennych, projektami graficznymi, fotografią. Próbkę prac wraz z krótkim opisem prosimy przesłać na adres teksty@kwartalnikrzut.plNa Wasze abstrakty i propozycje badań wizualnych czekamy do niedzieli 7 stycznia 2024 r.