kwartalnik rzut

chłopiec na chuśtawce

Gra w dwa ognie

Pomiędzy ryzykiem a konformizmem, czyli jak tworząc przestrzenie do zabawy unikać sztampy oraz sztywnego gorsetu biurokracji.

Pomiędzy ryzykiem a konformizmem, czyli jak tworząc przestrzenie do zabawy unikać sztampy oraz sztywnego gorsetu biurokracji.
Wykup i zbalansowany podział ziem – prywatnej i państwowej – powinien być planem długoterminowym, sformułowanym jako jeden z głównych celów strategicznych. Przyjęta teza może wydawać się kontrowersyjna w świetle wydarzeń historycznych. Jednakże argumentuję ją tym, że proponowana reforma wymaga nowej struktury zarządzania, kwestionującej ówczesne centralne monitorowanie i kontrolę gruntów rolnych – niezmieniającą się od czasów PGR-ów.
łąka z kroawmi, a w tle panorama blokowiska

Uspołeczniamy Berlin

Rozmowa z Joanną Kusiak

Do kogo należy miasto? Pytanie, które do tej pory nurtowało raczej socjologów i miejskich aktywistów, od jakiegoś czasu zaprząta głowy zwykłych berlińczyków. Winne są rosnące w galopującym tempie czynsze. W mieście, w którym 85% mieszkańców wynajmuje mieszkania, ta kwestia dotyczy prawie każdego.
Choć dla wielu partycypacja wydawać się może jedynie dodatkiem do planowania urbanistycznego, dotyczy ona sprawy elementarnej – publicznego, swobodnego i świadomego dysponowania niezbywalnym prawem do miasta i jego zasobów.